0
0

۱۰ اصل یک طراحی وب عالی

1025 بازدید
10 Principles Of A Great Web Design

وب سایت هایی که به راحتی قابل استفاده هستند، بسیار جذاب هستند و برای تجربه کاربر بهینه شده اند عملکرد بهتری دارند. گفتن این آسان است، اما چگونه واقعاً یک وب سایت برای کاربر طراحی می کنید؟ از سلسله مراتب بصری گرفته تا ناوبری شسته و رفته و طرح محتوای جذاب؛ موارد زیادی برای طراحی وب خوب وجود دارد.

در اینجا ۱۰ مورد از مهمترین اصول طراحی وب برای استفاده در وب سایت شما آورده شده است.

 

۱. گشت و گذاری روان به کاربران بدهید

اگر کاربران برای یافتن راه خود در وب سایت شما مجبور به پرش از مانع ها شوند، احتمالاً آنها تسلیم می شوند.

طراحی وب خوب باید بصری باشد. کاربران نیازی به تفکر جدی ندارند، زیرا صفحات وب خود به خود توضیح داده می شوند. این کار ذهن آنها را آزاد می کند تا بر آنچه شما می گویید، آنچه شما ارائه می دهید یا اقداماتی که می خواهید انجام دهند تمرکز کنند.

به طور کلی، هرچه کاربران شما کمتر کاری انجام دهند، بهتر است. این می تواند شامل حذف فرم های طولانی و تلفیق صفحات دارای وجه اشتراک در یک صفحه باشد.

از روال عادی طرح بندی صفحه مانند داشتن لوگو در بالا سمت چپ و منو در بالا و مرکز خود پیروی کنید. با برآورده سازی انتظارات، کاربران شما در وب سایت شما احساس آشنایی و راحتی خواهند کرد.

 

۲. توجه مستقیم کاربر

شما توانسته اید افراد را به وب سایت خود بیاورید؛ این عالی است! حالا چگونه توجه آنها را حفظ می کنید؟ در طراحی وب خوب از نشانه های تصویری و نوشتاری استفاده می شود تا نگاه کاربر را هدایت کرده و آنها را کنجکاو کند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند.

برای راهنمایی مخاطبان خود یک سلسله مراتب بصری ایجاد کنید. تمام مطالب باید به صورت منطقی جریان پیدا کنند، براساس آنچه در گذشته قرار گرفته است و خوانندگان را مجبور به پی بردن به موارد بعدی می کند.

برای برجسته سازی اطلاعات اصلی از اندازه، رنگ و کنتراست استفاده کنید. هدف این است که کاربر را دقیقاً در جایی که می خواهید برود راهنمایی کنید؛ بدون اینکه آنها حتی به آن فکر کنند.

 

۳. از نوشتن موثر استفاده کنید

فقط تصاویر بصری نیستند که در طراحی وب اهمیت دارند. نحوه نوشتن، گفتن و نحوه تنظیم متن می تواند تأثیر بسزایی در تجربه کاربر داشته باشد. برخی از مهمترین اصولی که باید بخاطر بسپارید شامل موارد زیر است:

  • مختصر – خواندن و هضم نوشتن باید آسان باشد. از جملات کوتاه و مختصر استفاده کنید و متن های بزرگ را به پاراگرافهای کوچک تقسیم کنید.
  • سریع – بیشتر کاربران محتوای شما را به جای خواندن اسکن می کنند. با استفاده از عناوین و بخشهای مناسب، طرح خود را قابل اسکن کنید.
  • آسان – از زبانی ساده، طبیعی و عینی استفاده کنید. از اصطلاحات فنی، واژگان گیج کننده و زبان آشکار فروش پرهیز کنید.
  • سازگار – لحن و صدای خود را در سرتاسر وب سایت خود ثابت نگه دارید. کاربر شما در هر صفحه ای که باشد، باید احساس آشنایی و همسویی با نام تجاری شما داشته باشد.

 

۴- از یک طرح قابل اسکن استفاده کنید

کاربران می خواهند سریع وارد شوند و آنچه را که به دنبال آن هستند به سرعت پیدا کنند. به همین دلیل است که بیشتر کاربران به جای خواندن جزئیات خوب، وب سایت ها را اسکن می کنند.

طرح وب سایت خود را بر این اساس طراحی کنید. تحقیقات نشان داده است که افراد تمایل به اسکن یا به صورت الگوی Z یا الگوی F دارند. از همه مهمتر، کاربران از چپ به راست (در صفحات فارسی بلعکس و از راست به چپ) و بالا به پایین می خوانند. محتوای شما باید هماهنگ با این باشد.

علاوه بر افزودن عناوین مناسب و تجزیه متن به قطعات کوچک، سعی کنید از نقاط و لیست ها استفاده کنید. اطلاعات اصلی را برجسته کرده و از تصاویر برای انتقال سریع پیام های خود استفاده کنید.

 

۵. سادگی را دنبال کنید

“ساده نگه دارید” یکی از قوانین طلایی طراحی است. طراحی عجیب و غریب و عناصر غیر ضروری باعث حواس پرتی کاربران از موارد مهمتر می شود.

کاربران خود را اشتباه نگیرید و آنها را با جزئیات غیر مهم منحرف نکنید. تصاویر و پیام رسانی خود را ساده و واضح نگه دارید. خود را به دو یا سه رنگ محدود کنید و صفحات خود را بیش از حد شلوغ نکنید. فضای سفید می تواند بسیار قدرتمند باشد.

 

۶. فضای سفید را در نظر بگیرید

شما به سختی متوجه آن می شوید، اما این فضای پیرامون عناصر وب سایت شما یکی از عوامل اصلی در طراحی وب موثر است. وقتی صفحات وب خود را بیش از حد شلوغ می کنید، ذهن کاربر بیش از حد بار می آورد. با حفظ فضای سفید کافی، جهت گیری کاربران را برای خود آسان می کنید.

به علاوه، فضای سفید همان چیزی است که باعث می شود اطلاعات مهم شما از صفحه نمایش خارج شوند. به عنوان مثال، با دادن فضای تماس برای انجام عمل برای نفس کشیدن، بیشتر قابل توجه خواهد بود.

شلوغی بیش از حد صفحات وب در واقع بیش از آن چیزی مخرب است که تصور می کنید. برای جلوگیری از مشکلات دیگر در طراحی وب، رایج ترین اشتباهات در طراحی وب که بزودی منتشر می شود را بررسی کنید.

 

۷. موارد را ثابت نگه دارید

وقتی پیام ، علامت تجاری و طراحی مداوم داشته باشید، قابلیت استفاده از وب سایت شما بهبود می یابد.

وقتی وب سایت شما ثابت قدم است، کاربران می توانند به راحتی و سریع اطلاعات را بگیرند و یاد بگیرند که چگونه بدون دردسر از وب سایت شما استفاده کنند. ثابت قدم بودن باعث می شود تا کاربران در هر کجا از وب سایت شما باشند، راحت و آشنا با آن باشند.

بر ثابت نگه داشتن این مناطق تمرکز کنید:

  • موارد دیداری – اندازه قلم، دکمه ها، برچسب ها، رنگ ها و سایر عناصر بصری را در وب سایت خود یکسان نگه دارید.
  • عملکرد – عملکرد ها را ثابت نگه دارید تا کاربر شما بداند که وقتی روی چیزی کلیک می کند، پیمایش می کند یا یک فرم را پر می کند، انتظار چه چیزی را دارد.
  • صدا – صدای واضحی ایجاد کنید که با لوگو و پیام شما همسو باشد. درست در پایین پیامهای خطا، از این وب سایت در سراسر وب سایت خود استفاده کنید.

 

۸. سرعت بارگذاری را افزایش دهید

همه ما از درد و رنج بازدید از یک وب سایت آهسته آگاه هستیم. اگر بارگیری صفحات شما خیلی طولانی می شود، قبلاً توجه کاربر خود را از دست داده اید.

واقعیت این است که گزینه های طراحی وب سایت می تواند تأثیر بسزایی در سرعت بارگذاری وب سایت شما داشته باشد. برای مبتدیان، اندازه پرونده های تصویری خود را کاهش دهید و تصاویر خود را برای وب بهینه کنید.

استفاده از ابزارهای ذخیره حافظه کش، کاهش درخواست های HTTP و میزبانی فیلم ها در سایت شخص ثالث می تواند به شما در سرعت بخشیدن به وب سایت کمک کند.

 

۹. آن را موبایل دوستانه کنید

برای همگام شدن با رقبای خود بسیار مهم است که طراحی وب سایت شما از صفحه نمایش در هر اندازه ای پشتیبانی کند. چرا؟ زیرا هر چه زمان پیش می رود، بیشتر کاربران از طریق تلفن، تبلت و لپ تاپ خود به وب سایت ها مراجعه می کنند.

طراحی سازگار با موبایل باعث افزایش تبدیل شده و تجربه کاربر را بهبود می بخشد. و برای رتبه بندی موتور جستجوی شما خوب است زیرا Google وب سایت های بهینه شده برای تلفن همراه را ترجیح می دهد.

 

۱۰. تست و تنظیم کنید

هیچ طراحی وبی بدون آزمایش دقیق، اصلاح و بهینه سازی کامل نیست. آزمایش طراحی وب می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی در مورد مشکلات و نقاط ضعف به شما ارائه دهد.

در بسیاری از موارد، تا زمانی که مخاطبان با سایت شما ارتباط برقرار نکنند، نمی دانید چه عواملی برای آنها کار خواهد کرد. با انجام آزمایش های مداوم، می توانید بفهمید چه چیزی کار می کند و چه چیزی نیاز به کار بیشتری دارد.

 

در پایان، بهینه سازی طراحی وب برای تجربه کاربر باید یک روند مداوم باشد. نکات موجود در این مقالات را به کار بگیرید و سپس برای مشاوره تخصصی بیشتر به ۶ نکته از طراحان وب حرفه ای که بزودی منتشر می شود مراجعه کنید!

 

ترجمه و بازنویسی اختصاصی از لرن نیکو / منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://learnniko.ir/?p=1352
سایت متریال فارسی | ابزارهای رایگان متریال برای طراحان و برنامه نویسان
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:
مدیر سایت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ۱۰ اصل یک طراحی وب عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.