0
0

فریمورک های برتر Frontend برای یادگیری در سال ۲۰۲۱

855 بازدید
Top Frontend Frameworks To Learn in 2021

اکنون و در این زمان از سال، می خواهیم آنچه را که در دنیای فریمورک های JavaScript می گذرد، مرور کنیم. این یک دنیای مداوم در حال تغییر است که چارچوب (فریمورک) های جدید اغلب به نمایش در می آیند و معرفی می شوند. اما چند سال گذشته فریمورک هایی مانند React ، Vue و Angular مطرح بوده اند. بیایید تا به آنچه در حال حاضر و آینده فریم ورک های جاوا اسکریپت می گذرد، بپردازیم.

 

Svelte – رقیب جدی شگفت آور

Svelte JS Freamwork

Svelte نام جدیدی در لیست که مطمئناً همه نتایج نظرسنجی را تکان داده است! نتایج نظرسنجی State of JS 2020 مشخص نیست و Svelte امسال هم در گروه رضایت توسعه دهندگان و هم به علاقه به یادگیری، رتبه ۱ را دارد.

۸۹٪ از توسعه دهندگان با قرار گرفتن Svelte در بالای لیست، از آن راضی هستند ، و React نیز با ۸۸٪ بسیار دنبال شده است.

JS Freamworks Ranking

Svelte هنوز به طور گسترده ای توسط بسیاری از شرکت ها پذیرفته نشده است. ممکن است مجبور شویم یک سال صبر کنیم تا تأثیر آن را در صورت تصویب بیشتر ببینیم. اما از هم اکنون، توسعه دهندگان علاقه زیادی به یادگیری Svelte دارند و کسانی که از آن استفاده کرده اند بسیار راضی هستند.

من شخصاً هنوز از Svelte استفاده نکرده ام ، اما قصد دارم امسال آن را یاد بگیرم.

Svelte یک چارچوب کامپوننتی مشابه React و Vue است. Svelte به جای تفسیر کد برنامه شما در زمان اجرا، برنامه شما را در زمان ساخت به JavaScript ایده آل تبدیل می کند. این ویژگی منحصر به فرد Svelte است. من کاملاً از Svelte هیجان زده ام. من مشتاقانه منتظر هستم تا ببینم چه چیزهایی برای Svelte در سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است، و امیدوارم که آنها را در کنار شما یاد بگیرم.

 

۱- React – بالاترین در نمودار ها

React Native Logo

React طی سالیان گذشته به محبوبیت خود ادامه داده و مرتباً به عنوان پرکاربردترین و مورد علاقه ترین کتابخانه جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های Frontend شناخته می شود. برای پنجمین سال متوالی در نظرسنجی State of JS، React به عنوان پرکاربردترین کتابخانه جاوا اسکریپت برای ساخت برنامه های پیشرو (Frontend) رتبه بندی شده است.

بیش از ۸۰٪ پاسخ دهندگان در نظرسنجی، به React به عنوان پرکاربردترین کتابخانه رأی دادند.

این نشان دهنده افزایش مداوم در پذیرش React در طول سالها است!

JS Freamworks Ranking

آخرین ویژگی های React و مسیر پیش رو

  • React Hooks – این بزرگترین افزودنی React در سال گذشته است. اکنون بسیاری از تیم های توسعه در پایگاه کد خود (codebase)، قلاب هایی (hooks) را در نظر گرفته اند. قلاب ها (hooks) یادگیری React را آسان تر کرده و در نوشتن اجزای عملکردی React، بدون استفاده از کلاس ها، کمک می کنند.
  • React Dev Tools – ابزار react dev tools ابزاری بسیار جذاب و بسیار مفید در هنگام توسعه و اشکال زدایی است. React اخیراً نسخه جدید و به روز شده ای از ابزار react dev tools را منتشر کرده است. این نسخه برای Chrome ،Firefox و Edge در دسترس است. نسخه جدید دارای عملکرد قابل توجه و تجربه ناوبری بهبود یافته است.
  • React Concurrent Mode and Suspense – این ویژگی هنوز بصورت یک نسخه آزمایشی است و امیدواریم که تا سال ۲۰۲۱ به یک نسخه پایدار تبدیل شود. Concurrent Mode مجموعه ای از ویژگی های جدید است که به برنامه های React کمک می کند پاسخگو باشند و به راحتی و با سرعت، با قابلیت های دستگاه و شبکه کاربر سازگار شوند.

اگر یک توسعه دهنده React هستید ، چشم انداز شغلی شما در بازار توسعه دهنده Frontend بالاترین میزان را خواهد داشت. با افزایش محبوبیت React، بسیاری از شرکت های سازمانی نیز به سمت نوشتن مجدد Frontend خود با استفاده از React حرکت می کنند. این امر باعث ایجاد مشاغل زیادی برای توسعه دهندگان React خواهد شد. در دنیای موبایل نیز، React با در دسترس بودن React Native در حال پیشروی است. مزایای یادگیری و داشتن دانش React را می توان به مشاغل توسعه وب و توسعه اپلیکیشن های تلفن همراه عنوان کرد.

این نکته قابل ذکر است که React بر خلاف دو مورد بعدی که معرفی می شود و فریمورک هستند، یک کتابخانه است ولی معمولا از آنجا که هدف آنها مشابه و یکسان است، با یکدگیر مقایسه می شوند و در یک فهرست قرار می گیرند.

 

۲- Vue – سریع و قدرتمند

Vue JS Freamwork

Vue از زمان انتشار تاکنون در دنیای توسعه Frontend تأثیرگذار بوده است. Vue همه جنبه های خوب React و Angular را دارد و از آن یک چارچوب (Framework) منحصر به فرد ساخته است.

Vue JS Freamwork Ranking

بکارگیری و استفاده از Vue طی سالهای گذشته به طور مداوم در حال افزایش است.

۴۱.۷٪ از توسعه دهندگان گفته اند كه از Vue استفاده كرده اند و مجدداً از آن استفاده خواهند كرد و ۳۱.۳٪ دیگر از آنها، به یادگیری آن علاقه مند هستند.

استفاده از Vue به عنوان چارچوب (Framework) اصلی بطور پیوسته در حال افزایش و رونق گرفتن است و توسعه دهندگان نیز دوست دارند از آن استفاده کنند.

امروز و در کنار React، تنها Vue در رتبه دوم قرار دارد!

علاوه بر این، پیچیدگی یادگیری با Vue بسیار کمتر از برخی دیگر از چارچوب ها و کتابخانه ها است. اگر از قبل JavaScript ، HTML و CSS را می دانید، شروع به ساخت برنامه های Vue بسیار آسان است.

آخرین ویژگی های Vue

هسته Vue 3 به طور رسمی در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شد. این نسخه پایدار با به روزرسانی های زیر است:

  • انتشار Vue 3: شخصی سازی سریعتر، کوچکتر، قابل نگهداری و راحت تر است. این یک ویژگی و دستاورد بزرگ برای Vue در سال گذشته است.
  • Functional Components مانند React Hooks: این ویژگی Vue نیز از مفهوم React hooks الهام گرفته شده است، و روش خود را برای محصور کردن منطق در اجزای عملکردی و استفاده مجدد از کامپوننت ها در سراسر کد مجاز کرده است. این قابلیتی جدید و انعطاف پذیری بالاتری را برای برنامه های Vue فراهم می کند.

 

۳- Angular – روند رو به کاهش در استفاده

Angular JS Freamwork

Angular هنوز هم یکی از برترین چارچوب (Framework) های جاوا اسکریپت در سطح وب است و توسط بسیاری از شرکت ها استفاده می شود. اما هر ساله، علاقه و رضایت توسعه دهندگان از Angular رو به کاهش است. در زیر به پارامتر رضایت Angular در نظرسنجی State of JS 2020 نگاهی بیندازید:

JS Freamworks Ranking

ممکن است بپرسید پس چرا آن به عنوان شماره ۳ قرار گرفته است؟ خب، اگرچه توسعه دهندگان علاقه مند به انگولار کاهش یافته اند، اما در چند سال گذشته به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. Angular چارچوب (فریمورک) شماره ۲ پر استفاده در جهان است و اگر یک توسعه دهنده Angular باشید هنوز هم می توانید مشاغل زیادی پیدا کنید.

امید این است که چارچوب Angular به سمت انعطاف پذیری و تجربه بهتر برای توسعه دهندگان حرکت کند تا سهم خود را در بازار فریمورک های Frontend حفظ کند.

 

نتیجه گیری

خوب این یک جمع بندی است! حرف پایانی ما این است که فریمورک ها / کتابخانه ها و ابزارها به طور مداوم در حال پیشرفت هستند. چیزی که شاید امروزه رواج داشته باشد، شاید در عرض چند سال بعد منسوخ شده باشد. تخصص شما به عنوان یک توسعه دهنده نباید فقط مبتنی بر تسلط بر یک چارچوب (فریمورک) واحد و مشخص باشد. بله باید با پایه های محکمی همراه باشد که بتوانید با منسوخ شدن چیزهای قبلی و پیش روی چیزهای جدید، بین آنها جابجا شوید.

اگر می خواهید یک توسعه دهنده Frontend باشید، ابتدا JavaScript ، HTML و CSS را بیاموزید.

همه این چارچوب ها در JavaScript و برای آن ساخته شده اند. علاوه بر زبان های برنامه نویسی و تسلط بر آن، طراحی و معماری نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. مهارت هایی را بیاموزید که هرگز ارزش خود را از دست نمی دهند. اصول طراحی، الگوریتم ها، الگوهای معماری، روش های کدگذاری تمیز و روشهای عمومی کدگذاری را بیاموزید. اینها مسیری طولانی در حرفه شما خواهند داشت ،

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. دوباره با مقالات بیشتری بر می گردیم. اگر این پست را دوست داشتید، فراموش نکنید که آن را در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید.

 

ترجمه و بازنویسی اختصاصی از لرن نیکو / منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://learnniko.ir/?p=903
سایت متریال فارسی | ابزارهای رایگان متریال برای طراحان و برنامه نویسان
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
برچسب ها:
مدیر سایت
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد فریمورک های برتر Frontend برای یادگیری در سال ۲۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.